Skip to Content
Szukaj
Begginners Guide to Whisky Blog

Przewodnik po whisky dla początkujących

1. 3. 2021

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z whisky, możesz mieć pewność, że trafiłeś we właściwe miejsce. Aby w pełni docenić whisky, musisz znać kilka podstaw, dzięki którym w mgnieniu oka staniesz się miłośnikiem whisky z dobrze zaopatrzonym barkiem. Bez zbędnych ceregieli, zaczynajmy.

Przede wszystkim pytanie brzmi – piszemy z „e” czy bez „e”. W Stanach Zjednoczonych i Irlandii stosuje się nazwę „whiskey”, ale w Szkocji jest to zdecydowanie „whisky”. Whisky to coś, z czego Szkoci są znani na całym świecie, a my w Hankey Bannister jesteśmy z tego niesamowicie dumni. W końcu to nasz narodowy trunek!

Whisky nie jest już alkoholem tylko dla starszych panów (taki stereotyp był mocno zakorzeniony w przeszłości). To płynne złoto oferuje gamę wielu aromatów i nadaje się na różne okazje. To alkohol, którym można się delektować, na przykład wznosząc toast za nowożeńców, upamiętniając zmarłych (co jest szkocką tradycją) lub obdarowując nim współpracowników czy gości weselnych. Bez względu na okazję z pewnością wywoła uśmiech na wielu twarzach.

Picie Whisky

Pierwsza zasada picia whisky? Cóż, to bardzo proste – nie ma żadnych zasad! Pij ją, jak tylko chcesz – w czystej postaci (neat), z odrobiną wody, z kostką lodu lub w nieprzyzwoicie pysznym koktajlu. Niezależnie od tego, który sposób wybierzesz, zachęcamy Cię do delektowania się tym szlachetnym płynnym złotem. Powąchaj ją, zakręć nią, poczuj jej aromat i rozkoszuj się.

 Rodzaje Whisky

Whisky produkowana jest na całym świecie – w Irlandii, Kanadzie, Ameryce, Japonii, Niemczech, na Tajwanie – ta lista jest naprawdę długa. Jednak w Szkocji na pewno usłyszysz o następujących jej rodzajach:

 Scotch whisky – szkocka whisky jest destylowana i butelkowana w Szkocji, a destylat musi leżakować przez co najmniej 3 lata. Jednym z kluczowych składników jest woda. Bez dodatku H2O produkcja szkockiej whisky nie byłaby możliwa. Wiele destylarni w Szkocji czerpie wodę z lokalnych źródeł - rzek, strumieni i jezior.

 Single malt whisky – produkowana na bazie słodu jęczmiennego, wyłącznie w jednej destylarni. Whisky single malt nie musi powstawać tylko z jednej partii, zamiast tego może zawierać whisky z różnych beczek, które zostały ze sobą odpowiednio połączone.

 Single grain whisky – może być produkowana przy użyciu innych zbóż, takich jak pszenica, kukurydza lub żyto, które mogą być słodowane lub niesłodowane.

 Blended malt scotch whisky – powstaje z mieszanki dwóch lub więcej szkockich whisky single malt z różnych destylarni. Jest idealna do picia zarówno w czystej postaci, jak i w koktajlach – dodanie do nich właśnie szkockiej blended malt whisky czyni cuda!

 Blended grain scotch whisky - mieszanka dwóch lub więcej szkockich whisky single grain z różnych destylarni.

 Regiony Whisky

W Szkocji istnieje pięć regionów produkcji whisky, z których każdy posiada swój niepowtarzalny charakter i styl.

 Speyside – region o największym zagęszczeniu destylarni na całym świecie, z którego pochodzą whisky znane ze swoich owocowych aromatów.

 Highlands and Islands - największy geograficznie obszar produkcji whisky w Szkocji ze zróżnicowaną gamą whisky, od lżejszych whisky po lekko słone przybrzeżne słody.

 Lowlands – ten położony tuż powyżej Anglii region słynie z whisky o delikatnym charakterze z lekkimi nutami imbiru, toffi i cytrusów.

 Islay - jest to najbardziej wysunięta na południe wyspa archipelagu Hebrydów Wewnętrznych i słynie z mocno torfowych whisky, których aromat jest dość intensywny.

 Campbelltown - dawniej stolica whisky, a obecnie najmniejszy region produkujący whisky w Szkocji. Whisky z tego regionu wyróżniają się nutami soli, dymu, owoców i toffi.

 Słownik pojęć

Nie znasz jeszcze żargonu whisky? Wybraliśmy kilka pojęć, które powinien znać każdy początkujący ekspert od whisky!

 ABV (alcohol by volume) – zawartość czystego alkoholu wyrażona w procentach. Zgodnie z prawem, poziom alkoholu w szkockiej whisky musi wynosić co najmniej 40%.

Age / Wiek whisky – minimalny okres, przez jaki whisky dojrzewała w dębowych beczkach.

Angels’s Share / Dywidenda dla Aniołów – część destylatu utracona poprzez odparowywanie z beczki w trakcie leżakowania.

Beczka - tradycyjnie wykonana z drewna, z otaczającymi ją metalowymi obręczami.

Blendowanie / Kupażowanie - łączenie ze sobą dwóch płynów.

Cask – ogólna nazwa dębowej beczki, w której przechowywana jest dojrzewająca whisky.

Cask finish / Finiszowanie – leżakująca whisky jest przenoszona do drugiej lub trzeciej beczki w celu dalszego dojrzewania.

Chill-filtration / Filtrowanie na zimno – proces, w którym destylat jest schładzany do temperatury od -10 do 4°C i przepuszczany przez filtr.

Destylacja – alkohol powstały w wyniku fermentacji zostaje usunięty z brzeczki, w wyniku czego powstaje skoncentrowany płyn, z którego dojrzewa whisky.

Dram – niewielka miara szkockiej whisky.

Master Blender – główny ekspert stojący na straży najwyższej jakości whisky produkowanych w destylarni.

Maturation / Dojrzewanie – proces leżakowania whisky.

Nip / Sznaps - niewielka miara szkockiej whisky.

Nosing / Analiza zapachu – wąchanie whisky w celu zbadania jej aromatu.

Torf – ciemna materia organiczna, która może być używana do opalania pieców w procesie produkcji słodu jęczmiennego. Dzięki temu whisky wzbogaca się o dymny aromat.

 Mamy nadzieję, że w naszym przewodniku znalazłeś dla siebie kilka przydatnych informacji. Jeśli jesteś już gotowy, by pobudzić swoje zmysły, zapoznaj się z naszą ofertą szkockich blended whisky. W naszej ofercie znajdują się różnorodne mieszanki, odpowiednie dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z whisky. Właściwie, to może się nimi delektować każdy, kto jest w stanie rozpoznać dobrą whisky, gdy tylko jej spróbuje! Dowiedz się, jak powstają nasze unikalne whisky i odkryj przepisy na wspaniałe koktajle, które rozgrzeją nie tylko ciało, ale i duszę.