Skip to Content
Szukaj
541 DSCF0585

Hankey Bannister Cup, The Perfect Blend

28. 3. 2023

Finał naszego corocznego konkursu barmańskiego Hankey Bannister Cup, odbył się na początku grudnia 2022 r. i był fantastycznym zwieńczeniem kilkutygodniowych zmagań niesamowicie utalentowanych barmanów z całej Polski.

Tematem przewodnim V edycji konkursu było hasło „The Perfect Blend”, które postawiło przed barmanami niełatwe wyzwanie zgłębienia dwóch jakże różnych osobowości naszych założycieli - odwagi i ekstrawagancji Beaumonta Hankeya oraz roztropności i merytorycznego podejścia Hugh Bannistera. Stanowiło też idealny punkt wyjścia dla naszych finalistów, którzy podążając za tą ideą, mogli wykazać się umiejętnościami i kreatywnością przy kreowaniu autorskich koktajli na bazie naszej wyrafinowanej whisky.

Spośród 30 uczestników konkursu, do finału, który odbył się w Sopocie 6 grudnia 2022 r., wyłoniono 10 barmanów, którzy wykazali się największą kreatywnością i pomysłowością, przygotowując i promując swoje autorskie, skrupulatnie przemyślane koktajle odzwierciedlające osobowości naszych założycieli – Panów Hankeya i Bannistera. Co więcej, poza wywarciem ogromnego wrażenia na jury, barmani i ich małe arcydzieła pozwoliły także wielu miłośnikom whisky na odkrycie wyrafinowanych kreacji na bazie Hankey Bannister – dzięki temu mamy nadzieję, że grono miłośników marki Hankey Bannister w Polsce będzie z każdym dniem się powiększać.

W zaciętym, ale pełnym pozytywnych emocji finale każdy z finalistów miał 15 minut na przygotowanie i zaprezentowanie przed Jury swojego oryginalnego, autorskiego koktajlu opartego na jednej z naszych whisky – Hankey Bannister Original Blend, Heritage Blend lub 12 Year Old. . Ich kreacje musiały być oczywiście smaczne i pomysłowe oraz mieć silny związek z historią naszej marki. Jury stanęło przed naprawdę trudnym zadaniem, jakim była ocena każdego z 10 innowacyjnych koktajli – wszystkie były niezwykle wyjątkowe, pełne kreatywności i zaskakiwały połączeniem smaków. Jednak, jak w każdym konkursie, wygrać mogła tylko jedna osoba!

Zwyciężczynią V Edycji Hankey Bannister Cup 2022, ze swoim koktajlem „Back to the Past”, została Aleksandra Lasakowska z TLEN Cocktail Bar Gdańsk. II miejsce zajął Jakub Luberecki z Little Hell Pub w Białymstoku, który przygotował koktajl „STRAIGHT OUTTA BARREL”. Laureatem III miejsca został Bartosz Jankuniec, którego na co dzień możecie spotkać w gdańskim barze Flisak'76 - autor koktajlu „Out of Sphere”. To właśnie ta trójka barmanów wykazała się niezwykłymi umiejętnościami tworzenia pysznych koktajli z osadzoną w sercu każdego z nich historią!

Laureaci odwiedzą ojczyznę naszej whisky – Szkocję, gdzie podczas pobytu w jej stolicy - Edynburgu odwiedzą najlepsze cocktail bary, a następnie udadzą się do dwóch naszych destylarni w Speyside – Speyburn i Balmenach, by poznać bliżej produkowane tam whisky Single Malt, które stanowią serce naszego wyjątkowego blendu.

Ta edycja konkursu z pewnością przejdzie do historii i zapisze się na stałe w pamięci wielu osób! Tak pozytywnego i pełnego pasji grona barmanów życzymy sobie w każdej edycji Hankey Bannister Cup! Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za emocje, które nam dostarczyliście, za Waszą nieograniczoną kreatywność i mile spędzone chwile! To był prawdziwy zaszczyt Was poznać i mamy nadzieję, do zobaczenia wkrótce!

A teraz na pewno jesteście ciekawi, w jaki sposób zostały przygotowane zwycięskie koktajle V Edycji Hankey Bannister Cup 2022: Perfect Blend. Cóż, nasi laureaci Aleksandra, Jakub i Bartosz byle tak mili, że podzielili się z nami swoimi sekretnymi recepturami, a także tym, co inspiruje ich do dalszego zgłębiania swojego kunsztu i doskonalenia umiejętności barmańskich.

Zwyciężczyni HB Cup 2022: Aleksandra Lasakowska - TLEN Cocktail Bar Gdańsk

261 DSCF9732

Koktajl: Back to the past

Składniki i metoda przygotowania:

50 ml Hankey Bannister 12 YO

40 ml wermut pierwiosnkowy z miodem wrzosowym

100 ml soda dębowa

perfum z pędów sosny

Koktajl budowany, szkło - long.

Inspiracją do stworzenia koktajlu były wartości, z którymi powiązana jest marka Hankey Bannister i które również dla mnie są istotne. Mowa o tradycji i kulturze. W swoim koktajlu połączyłam tradycyjne składniki reprezentujące trzy państwa, które odgrywają ważną rolę w przyszłości, teraźniejszości i przyszłości whisky Hankey Bannister. Przygotowałam wermut pierwiosnkowy nawiązujący do historii Anglii, czyli miejsca narodzin marki. Został on dosłodzony miodem wrzosowym, który kojarzony jest ze Szkocją, gdzie produkowana jest whisky. Natomiast ostatni składnik - dąb nawiązywał do Polski, ponieważ biorąc udział w konkursie, a także opowiadając Gościom w lokalu o owej whisky również stałam się częścią historii marki. 

Co w Hankey Bannister Cup 2022 podobało Ci się najbardziej?

Możliwość poznania osób z branży i spędzenia z nimi czasu, a także "sprawdzenie" swoich umiejętności.

Co lubisz w marce Hankey Bannister?

W marce urzekła mnie jej historia, która była bogata w liczne odniesienia mogące stanowić inspirację do stworzenia wielu wyjątkowych koktajli z whisky Hankey Bannister w roli głównej.

Co inspiruje Cię do rozwijania swojej kariery barmańskiej?

Do jej rozwijania inspirują mnie nieustanne wyzwania, jakie spotykam na swojej drodze i nieograniczona kreatywność związana z tą pracą. 

Laureat II miejsca: Jakub Luberecki - Little Hell Pub, Białystok

309 DSCF9878

Koktajl: “Straight Outta Barrel”

 

Składniki:

50ml Hankey Bannister Heritage

25ml Cucielo rosso

20ml Esencja z prażonej cascary

20ml kordiał z aloesu

Garnish: Piana typu air z sosnowych igieł, gałązka sosnowa, ser koryciński

Dodatek: Pasta z karmelizowanych kasztanów

Metoda: Shake, double strain. Piana napowietrzona blenderem ręcznym z dodatkiem lecytyny.

Forma podania: Mała drewniana beczka

Inspiracją do stworzenia koktajlu było odwzorowanie genezy powstawania whisky, czyli uzyskanie głębi smaku i aromatu z wypalanego drewna. W swoim koktajlu starałem się uzyskać pełen balans organoleptyczny poprzez zawarcie w nim każdego z 5 smaków odczuwanych przez człowieka: gorzki - z alkoholu, słodki - z wermutu, kwaśny - z kordiału, słony i umami - z sera korycińskiego. Ser koryciński był także podlaskim elementem lokalnym.

 

Co w Hankey Bannister Cup 2022 podobało Ci się najbardziej?

W Hankey Bannister Cup 2022 podobało mi się profesjonalne podejście do organizacji, zaangażowanie organizatorów poprzez odwiedzanie lokali i próbowanie koktajli w trakcie II etapu konkursu, różne formy integracji finalistów i aktywności przygotowane podczas dwudniowego spotkania w Trójmieście. Podobało mi się również to, że nacisk nie był kładziony tylko na propagowanie marki Hankey Bannister, ale również na poszerzanie wiedzy na temat whisky i jej produkcji (test wiedzy w finale, sesja blendowania, konferencja prowadzona przez jurorów [Jack’a i Łukasza] dzień przed finałem.

 

Co lubisz w marce Hankey Bannister?

W marce Hankey Bannister lubię przede wszystkim uniwersalność, tzn. różnice pomiędzy każdym z produktów, co zwiększa możliwość jej wykorzystania w pracy za barem. Podoba mi się także profesjonalizm, z jakim spotkałem się poznając osoby pracujące dla marki Hankey Bannister w firmie MV Group oraz ich zaangażowanie w rynek gastronomiczny.

 

Co inspiruje Cię do rozwijania swojej kariery barmańskiej?

Do rozwijania kariery barmańskiej inspiruje mnie możliwość poznawania ciekawych osób, tworzenie nietypowych kompozycji i odkrywanie nowych wrażeń sensorycznych, pasja do produktów alkoholowych jako nieskończonej ilości smaków, które można wykorzystać w kuchni lub do tworzenia koktajli, ciągła praca kreatywna podczas tworzenia wydarzeń kulturalno-rozrywkowych i tworzeniu nowych propozycji koktajlowych, dobieranych pod określoną grupę odbiorców. 

Laureat III miejsca: Bartosz Jankuniec - Flisak ’76, Gdańsk

147 DSCF9363

Koktajl: “Out of sphere”

 

Składniki i metoda przygotowania:

50ml Hankey Bannister 12yo

40ml Kordiał lawendowo-miodowy

Top soda z trawy cytrynowej

Sferyfikowany Hankey Bannister 12yo + gastrique jabłkowy + bitters pomarańczowy

Metoda: koktajl budowany

Inspiracją do stworzenia koktajlu były dwa zupełnie odmienne charaktery założycieli które wspaniale się dopełniały. Co pokazałem poprzez stworzenie koktajlu i umieszczeniu w nim drugiego koktajlu w postaci sfery. Koktajl w szklance oraz ten sferyfikowany miały inne profile smakowe, a także inny sposób stworzenia jak i podania. Oddając tym samym charaktery samych założycieli.

 

Co w Hankey Bannister Cup 2022 podobało Ci się najbardziej?

Możliwość wspólnej rywalizacji w przyjemnej atmosferze.

 

Co lubisz w marce Hankey Bannister?

Uwielbiam jej prostotę i uniwersalność.

 

Co inspiruje Cię do rozwijania swojej kariery barmańskiej?

Ludzie wyznaczający nowe trendy, pokazując tym samym, że w tej branży nie ma granic i sztywnych ram jeśli chodzi o tworzenie.